DAUGUVOS STADIONO KONKURSINIAI PASIŪLYMAI

Užsakovas: VSIA „Kultūras un sporta centrs „Daugava stadions““
Konkursiniai pasiūlymai: 2017 metai, užimta II vieta.
Partneriai: SIA „Uģis Šēnbergs, arhitekts“ ir UAB „Geologistic“

Dauguvos stadionas buvo įkurtas 1927 m. ir tais pačiais metais jam buvo suteiktas nacionalinio sporto centro statusas. Dauguvos stadione dažnai vyksta visuotiniai Latvijos dainų ir šokių festivaliai, kurie yra įtraukti į UNESCO nematerialiojo žmonijos kultūros paveldo sąrašą. 2016 m. Vasario 9 d. Ministrų kabinetas nusprendė remti teritorijos, įtrauktos į Grīziņkalns kultūros ir sporto kvartalą, plėtros sprendimus.
Įgyvendinant programą „Kultūros ir sporto kvartalo sukūrimas Grīziņkalns kaimynystėje“ planuojama suformuoti modernų, daugiafunkcinį ir viešai prieinamą sporto ir kultūros kvartalą, sukuriant tinkamą infrastruktūrą kultūros ir sporto sektorių poreikiams tenkinti esamoje Dauguvos stadiono teritorijoje.
Projekto idėja
Miesto statybos idėja – „DAUGAVAS CENTRĀLAIS LAUKUMS ,SAULES LAUKUMS, PĒRKONA LAUKUMS“ (liet. „DAUGUVOS CENTRINĖ AIKŠTĖ, SAULĖS AIKŠTĖ, PERKŪNO AIKŠTĖ“) – panaudota kaip koncepcinis teritorijos plėtros pagrindas. Dauguvos upė yra gamtinės plėtros pavyzdys, saulė – gyvybės šaltinis, perkūnas – jėga.
Statybines miesto ribas „Daugavas centrālajam laukumam“ (liet. Dauguvos centrinei aikštei) suformuoja miesto kvartalai, kurie yra kaip upės intakai, įtekantys į Dauguvą.
Planuojant kvartalus pasiremta ŽIEMGALOS / VIDŽEMĖS / SĖLIJOS / KURŽEMĖS / LATGALĖS regionų tradicijomis.
„Saules laukuma“ (liet. Saulės aikštės) dangą puošia grafinis sprendimas – trimatės proporcijos Latvijos vėliava.
Grīziņkalns apylinkės identitetas yra Grīziņkalns smėlio kalnas. Dauguvos vėjų supustyto smėlio reljefo formos sudaro parko pagrindą. Įrengiant stadiono kvartalus pasinaudota Grīzinkalns parko kraštovaizdžio ir naujo „smiltainio“ motyvais.
Smėlio kalvos, sudarančios Hausmanio pelkės kraštą, suformuotos keturių jėgų: Dauguvos, saulės, perkūnijos vėjo ir jūros bangų mūšos. Grīzinkalns aplinkos perteikimo plečiant stadioną koncepcija yra įkvėpta J. Brocės piešinio „Smilšu kalni pie Hausmaņa purvā“ (liet. „Smėlio kalvos prie Hausmanio pelkės“) (1700 m.).
Kraštovaizdžio vaizdinys
Kvartale „Zemgale“ žaliųjų laukų elementai – „Zaļā māla siena“ (liet. „Žalioji molio siena“) – įrengti stogo terasoje (kas yra viešai prieinamas parkas), taip pat šie elementai yra sutvarkytoje zonoje.
Kvartale „Vidzeme“ oranžiniai smiltainio klinčių elementai – „Oranžā smilšu klints“ (liet. „Oranžinė smėlio klintis“) – įtaisyti spiralinių fasadų lauko galerijose (kas yra viešai prieinamas parkas), taip pat šie elementai yra sutvarkytoje zonoje.
Kvartale „Sēlija“ pilki dolomitiniai upių krantų elementai „Pelēkā dolomīta siena“ (liet. „Pilka dolomito siena“) – įtaisyti fasaduose ir sutvarkytoje zonoje.
Kvartale „Kurzeme“ geltoni stačių jūros krantų elementai – „Dzeltenā akmens siena“ (liet. „Geltona akmeninė siena“) – įtaisyti fasaduose ir sutvarkytoje zonoje.
Kvartale „Latgale“ mėlyni ežero paviršiaus elementai „Zilā ūdens siena“ (liet. „Mėlyna vandens siena“) – įtaisyti fasaduose ir sutvarkytoje zonoje.
„Daugavas centrs“ sudaro aštuoni sportiniai kvartalai, kurie kasdien yra autonomiški, bet masinių renginių metu prisijungia prie bendros sistemos. Tokiu būdu užtikrinamas dalyvių/sportininkų srautas į centrinę aikštę.
Dabartinis kvartalas „Daugava“ – centrinė šokių, lengvosios atletikos, futbolo aikštė, numatyta varžyboms ir pasirodymams.
Dabartinis kvartalas „Pērkons“ – šokių ir lengvosios atletikos treniruotėms.
Dabartinis kvartalas „Saule“ – centrinė susirinkimams skirta zona, taip pat numatyta šokių pasirodymams ir gatvės sporto varžyboms.
Kvartalas „Zemgale“ – numatyta ledo rituliui, kerlingui, bobslėjui, plaukimui, reabilitacijai, meditacijai ir kaip šokėjų susirinkimo zona.
Kvartalas „Vidzeme“ – numatyta krepšiniui, tinkliniui, meditacijai ir kaip šokėjų susirinkimo zona.
Kvartalas „Sēlija“ – numatyta boksui, kovos menams ir kaip šokėjų susirinkimo zona.
Kvartalas „Kurzeme“ – numatyta sportininkų nakvynei ir kaip šokėjų susirinkimo zona.
Kvartalas „Latgale“ – numatyta lengvajai atletikai, šaudymui, meditacijai ir kaip šokėjų susirinkimo zona.
Architektūriniai sprendimai
Kvartale „Zemgale“ panaudoti žaliųjų regiono laukų elementai.
Kvartale „Vidzeme“ panaudoti oranžiniai regiono smiltainio klinčių elementai.
Kvartale „Sēlija“ panaudoti pilki regiono dolomitiniai upių krantų elementai.
Kvartale „Kurzeme“ panaudoti geltoni regiono stačių jūros krantų elementai
Kvartale „Latgale“ panaudoti mėlyni regiono ežero paviršiaus elementai.
Techniniai-ekonominiai rodikliai
Užstatomas plotas – 27 011 kv.m.;
Laisvoji teritorija – 74 %;
Užstatymo intensyvumas – 44 %;
Bendras (bruto) aukštų plotas –
46 242 kv.m. (išorinis perimetras);
Naudingasis bendras aukštų plotas –
45 270 kv.m.